Державна санітарно-епідеміологічна служба у Носівському р...
Четвер, 24.05.2018, 10:02
Меню сайту

Форма входу

Пошук

Календар
«  Травень 2018  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 19

Друзі сайту

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Санепідситуація в районі за 4 міс 2018 року

Носівське районне лабораторне відділення надає інформацію про санепідситуацію в районі та моніторингові лабораторні дослідження .

І. Аналіз захворюваності за 4 міс 2018 року по Носівському району

За чотири місяці 2018 року в районі за медичною допомогою з приводу захворювання на інфекційні хвороби звернулося 2969 осіб, що на 15,4% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Ріст захворюваності відбувся за рахунок усіх нозологій в т.ч. й кількості захворілих на грип та ГРВІ .

Без урахування хворих на грип, ГРВІ від інфекційних хвороб постраждало 94 особи, що на 20,5% більше аналогічного періоду 2017 року. Зареєстровано гострі кишкові інфекції – 19 вип., інфекції з повітряно-краплинним механізмом передачі – 48 вип., туберкульоз органів дихання – 8 вип., шкіряно-венеричні хвороби – 15 вип. За поточний час не реєструвалися випадки захворювання черевним тифом, паратифами, дизентерією, дифтерією, правцем, краснухою, туляремією, лептоспірозом, гідрофобією та ін.

На кишкові інфекції захворіло 19 осіб, що в 2,1 рази більше показника відповідного періоду 2017 року. Протягом чотирьох місяців 2018 року зареєстровано 2 випадки сальмонельозу у дітей віком до 4-х років, 15 випадків ГКІ з встановленим та не встановленим збудником. Причиною захворювань є недотримання правил особистої гігієни, технології приготування страв в домашніх умовах, термінів зберігання харчових продуктів.

Інфекції що передаються повітряно-краплинним механізмом: захворіло на кір 13 осіб в т.ч. 7 дітей до 17 років, на вітряну віспу 34 особи в т.ч. 29 дітей до 17 років, на скарлатину – 1 дитина.

Паразитарна захворюваність за чотири місяці 2018 року становить 65,5 на 100 тисяч населення, що на 26,9% менше аналогічного періоду 2017 року.

Протягом чотирьох місяців 2018 року зареєстровано 8 випадків захворювання туберкульозом органів дихання серед дорослих. Двоє хворих виявлені під час розтину, тобто діагноз туберкульозу легень встановлено після смерті. В інтенсивних показниках захворюваність становить 27,6 випадки на 100 тисяч населення, що на 2 випадки більше аналогічного періоду 2017 року

Порівняно з минулим роком, за чотири місяці поточного в 2,4 рази зросла кількість звернень постраждалих від покусів тваринами. Звернулось за антирабічним лікуванням 31 особа, призначено лікування – 18 постраждалим (58,1% від кількості звернень). Карантинні обмеження по сказу Держпродспоживслужбою району застосовувались в наступних населених пунктах: с.Макіївка, де 26 грудня 2017 року виявлено хворого на сказ кота, м.Носівка – 02 березня 2018 року виявлено хворого на сказ кота, с.Пустотино – 03 березня 2018 року виявлено сказ у бродячої собаки, с.Плоске – 26 березня 2018 року виявлено хворого на сказ кота, м.Носівка – 30 березня 2018 року виявлено хворого на сказ кота. Одинадцять власників даних тварин, що постраждали від покусів, проходять антирабічне лікування в Носівській ЦРЛ.

Протягом чотирьох місяців 2018 року масові харчові отруєння в районі не реєструвались.

Зареєстовано спалах кору. Перший випадок кору в районі зареєстровано 04 квітня. Протягом квітня за медичною допомогою до районних ЛПЗ звернулося 13 хворих кором, в т.ч. 7 дітей віком від 8 міс. до 11 років та 6 дорослих віком 24р. – 31р. Лабораторно підтверджено перших 5 випадків, інші – епідеміологічно пов’язані між собою. Шість випадків у дорослих протікають з ускладненями у вигляді гострого трахеобронхіту.

Санепідситуацію в районі можна характеризувати як нестійку, є сприятливі умови для поширення інфекційних хвороб.

 

 

ІІ. Моніторингові дослідження.

 

 • За 4 міс 2018 року моніторингові дослідження об’єктів навколишнього середовища в Носівському районі проводились відповідно до затвердженого заступником Міністра охорони здоров'я України та погодженого з головою Чернігівської обласної державної адміністрації Плану на 2018 рік.

1. Моніторингові дослідження питної води централізованого

господарсько-питного водопостачання.

- водопровід Носівської селекційної дослідної станції – були проведені лабораторні дослідження питної води з артсвердловини, резервуара чистої води, водопровідної мережі – с. Дослідне, вул. Миру, 6.

За результатами лабораторних досліджень відхилень від вимог ДСанПіНу 2.2.4.171-10 не виявлено;

- Водопровід Мринського ВУПЗГ – були проведені лабораторні дослідження з водопровідної мережі (с. Мрин, вул. Центральна, 36) - 2 проб по санітарно-хімічним та мікробіологічним показникам – відхилень від встановлених нормативів не виявлено;

- водопровід с. Яблунівка - були проведені лабораторні дослідження з водопровідної мережі (с. Яблунівка, вул. Садова, 15-А) - 2 проб по санітарно-хімічним та мікробіологічним показникам – відхилень від встановлених нормативів не виявлено;

- водопровід с. Хотинівка – були проведені лабораторні дослідження з водопровідної мережі (с. Хотинівка, вул. М. Вовчка, 1) - 2 проб по санітарно-хімічним та мікробіологічним показникам – відхилень від встановлених нормативів не виявлено.

2. Моніторингові дослідження питної води децентралізованого господарсько-питного водопостачання.

Проводилась відповідна робота по профілактиці водно-нітратної метгемоглобінемії. Організовано лабораторне дослідження питної води, яка використовується для дітей віком до 3-х років та вагітними жінками. У листопаді 2017 року було проведено 8 досліджень води питної децентралізованого водопостачання на вміст нітратів. Виявлено високий вміст нітратів в шахтному колодязі с. Деброве (58,3 мг на дм куб),

с. Володькова Дівиця (91,6 мг на дм куб). Власникам шахтних колодязів були надані відповідні рекомендації.

3. Моніторингові відвідування (візити) загальноосвітніх навчальних закладів.

 • листопаді були здійснені моніторингові візити у 7 ЗНЗ району – Мринська ЗОШ І-ІІІ ст., Лихачівська ЗОШ І-ІІІ ст., Козарська ЗОШ І-ІІІ ст., Рівчак - Степанівський НВК «ЗНЗ-ДНЗ» І-ІІІ ст., Коломийцівська ЗОШ І-ІІІ ст., Яблунівський НВК «ЗНЗ-ДНЗ» І-ІІ ст., Степовохутірська ЗОШ І-ІІІ ст. та проведені наступні лабораторні дослідження і інструментальні заміри: харчової продукції на мікробіологічні показники – 9 проб, на якість термічної обробки 9 проб , готові страви на калорійність – 7 проб, змиви на наявність кишкової палички - 90 змивів, овочі на залишок нітратів - 21 проба, замірів освітлення - 75, замірів параметрів мікроклімату - 75. За результатами лабораторних досліджень та інструментальних замірів відхилень від нормативних документів не виявлено.

4. Моніторингові відвідування (візити) дошкільних навчальних закладів.

У листопаді були здійснені моніторингові візити у 2 ДНЗ району -

Козарівський ДНЗ «Каштанчик», Степовохутірський ДНЗ «Казкове сонечко» та проведені наступні лабораторні дослідження і інструментальні заміри: харчової продукції на мікробіологічні показники – 4 проби, на якість термічної обробки 2 проби , готові страви на калорійність – 2 проби, змиви на наявність кишкової палички - 20 змивів, овочі на залишок нітратів - 2 проби, замірів освітлення - 9, замірів параметрів мікроклімату - 9. За результатами лабораторних досліджень та інструментальних замірів відхилень від нормативних документів не виявлено.

Моніторингові виміри гамма-фону

Проводились моніторингові виміри гамма-фону м. Носівка,

вул. Шевченка, 1 – проведено 44 заміри, перевищень від нормативних показників не виявлено.

                                                                                                     Завідуюча Носівським районним лабораторним відділенням    Л.М. Гордіна

__________________________________________________________________

МОНІТОРИНГ  ЗАХВОРЮВАНОСТІ   ГРВІ         20 тиждень 2018 року 

По району рівень захворюваності на грип та ГРВІ за 20 тиждень 2018р. не перевищує епідемічний поріг (-69,0%) і складає (сумарно) серед населення району 224,2 на 100 тисяч населення. Захворіло 65 осіб, в тому числі 47 дітей до 17 років.

________________________________________________________________________________________________________________________________                                                                                             ПРОФІЛАКТИКА  КОРУ

Кір - це повітряно-краплинна інфекція. Вірус потрапляє в організм через слизові оболонки верхніх дихальних шляхів і очей від хворої кором людини, яка поширює його при диханні, розмові, чханні та кашлі.

Джерелом інфекції є хвора на кір людина з моменту появи перших ознак хвороби до п'ятого дня від початку висипань. У випадку зараження, після контакту із хворим проходить від 7 до 17 днів, перш ніж хвороба проявиться (інкубаційний період).

Сприйнятливість до вірусу кору тотальна, захворіти може кожний не щеплений, або не перехворілий.

Вірус кору дуже летючий - з током повітря він може потрапляти в сусідні приміщення й навіть на інші поверхи будинку через вікна, вентиляцію, замкові щілини, - тому заразитися можна, просто перебуваючи в одному будинку із хворим. При цьому вірус швидко гине в зовнішньому середовищі, тому поширення інфекції через предмети (постільну білизну, одяг, іграшки), а також через третіх осіб, що контактували із хворим, практично неможливо. Приміщення, де перебував хворий кором, дезінфекції не потребує, його досить провітрити, щоб можна було перебувати без ризику зараження.

Хвороба починається гостро зі скарг на сильний головний біль, слабкість. Температура тіла може підвищуватися до 40ºC, апетит відсутній. Незабаром з'являються нежить, кашель - звичайно сухий, болісний. Слизові оболонки носоглотки гіперемовані, шийні лімфовузли збільшені. Характерне запалення слизової оболонки очей - кон'юнктивіт. Його прояви при кору яскраво виражені: очі червоніють, з'являється сльозотеча, світлобоязнь, згодом - гнійні виділення

На 4-5 день хвороби з'являється висип - спочатку на шкірі голови, за вухами, на обличчі. Наступного дня вона поширюється на тулуб, ще через день - на руки й ноги. Кореовий висип являє собою численні дрібні червонуваті цятки і пухирці, які мають тенденцію до злиття й утворення більших плям. У період порояву висипу стан хворого різко погіршується - знову підвищується температура, підсилюються катаральні явища (нежить, кашель), загострюється кон'юнктивіт.

Специфічна терапія проти кору відсутня.

Профілактика кору

У людини, що перехворіла кором, на все життя зберігається імунітет до цієї інфекції. Діти до 6 місяців, особливо ті, що перебувають на грудному вигодовуванні, отримують антитіла проти кору від матері, якщо вона імунна. Тому ризик захворювання на кір у них незначний.

Основний спосіб профілактики цієї інфекції - активна імунізація. Вакцинацію проти кору проводять дітям у віці 12 місяців, ревакцинацію - у шість років.

Вакцинацію контактних осіб віком від 12 місяців до 30 років, які не хворіли на кір та не отримали щеплень проти кору (не мають документально підтверджених відомостей про щеплення) проводять протягом перших днів після контакту.

Спалахи кору в Україні

Спалахи кору мають циклічний характер і відбуваються кожні 5—6 років. Головна причина спалахів — низьке охоплення щепленнями. 2016-го року менше половини українських дітей отримали щеплення від кору за графіком. Із вересня 2017 року, за рішенням оперативного штабу МОЗ з реагування на ситуацію з кором в Україні, тривають посилені заходи з імунізації, щоби захистити якомога більше дітей.

За 2017 рік в Україні зафіксували 4782 випадки захворювання на кір. Найбільше випадків зареєстрували в Івано-Франківській області – 1344, Одеській – 1256, та Закарпатській – 637.

5 людей в Одеській області померли, з них – 3 дітей.

Уже в січні 2018 року в Одеській області померла ще одна дитина. Відтак, від кору померли вже 6 людей.

Станом на 21 січня 2018 року в Україні на кір захворіли 2084 особи, із них 3 померли від ускладнень (1 дорослий, 3 - дітей).

"Ліків від кору не існує, єдиний надійний метод профілактики захворювання — вакцинація", - наголошують у міністерстві охорони здоров’я.

Піклуйтесь про себе, своїх дітей та будьте здорові!

______________________________________________________________________________________________________________________________

Що таке НіВ?

Які хвороби викликає мікроб НіВ?

НіВ - скорочена назва мікроба - Наеmорhilius іnfluenzae тип В. Це збудник, котрий викликає дуже серйозні, часто-густо смертельні хвороби у дітей грудного і раннього віку з 1 міс. до 5 років.

Менінгіт — запалення оболонок головного і спинного мозку, пневмонію - запалення легенів, запалення горла, інфекцію крові, запалення суставів, кісток, серцевого м'яза, м'яких підкожних тканин, запалення середнього вуха та інші.

Розрізняють 6 типів мікроба, але важкі захворювання частіше викликає тип В і тому цей збудник називається НіВ. З загальної кількості дітей хворих на менінгіт 10-30%- помирають, а у 10-35%, що виживають виникають інвалідизуючі ускладнення (паралічі, глухота, відставання в розвитку,). Викликане НіВ запалення легенів, при якому помирає 2-25% зустрічається в 4-10 разів частіше, ніж НіВ-менінгіт. До того ж НіВ є однією з ведучих причин інфекції крові та запалення гортані, які теж можуть закінчитись смертю дитини.

Бактерії НіВ від хворої дитини до здорової - передаються при кашлі, чханні, через іграшки та інші речі, які хворі діти чи здорові носії беруть в рот. Ймовірність передачі збільшується, коли багато дітей знаходяться впродовж довгого часу разом в дитячих колективах, де недостатнє провітрювання та низька якість вологого прибирання. Найбільший ризик захворювання припадає на дітей від 4 до 12 місяців.

У дітей продовж 1-го місяця материнського захисту достатньо. З 1 до З місяців рівень захисту знижується і ймовірність захворювання збільшується. Збільшується в першу чергу у дітей, які на штучному вигодовуванні. У дітей в 4-5 років утворюється уже власний імунітет чи то після зустрічі зі збудником чи то після щеплення і після 5-ти років випадки НіВ бувають рідко.

Як вводиться вакцина НіВ?

Вакцина вводиться 4 рази в ін'єкціях грудним дітям в передньобокову частину стегна в 3, 4, 5 , 18 місяців; більш старшим дітям, в 18 місяців, - в руку. Це щеплення можна робити одночасно з вакцинацією проти дифтерії, кашлюка, правця і гепатиту В.

Чи можуть бути реакції на вакцину?

Вакцина проти НіВ не визиває ніяких серйозних побічних ефектів. В місці введення вакцини через 12-48 годин може бути легке почервоніння, незначна припухлість та біль, але це безслідно зникає. Іноді підвищується температура, дитина виявляє неспокій, але і це швидко проходить. Після щеплень створюється міцний імунітет (захист).

Чи є причини, по яким не слід проводити щеплення проти НіВ?

Єдиною причиною, по якій не вводять НіВ-вакцину - алергічні реакції та висока температура на перше щеплення. В кожному окремому випадку про це скаже мед.працівник. Тож запрошуємо на щеплення. Будьте здорові Ви і Ваші діти.  Попередьте HіВ інфекцію! Зробіть щеплення своїй дитині!

______________________________________________________________________________________________

Пам’ятка: щодо запобігання поліомієліту

Поліомієліт представляє собою гостре інфекційне захворювання вірусної етіології, яке виникає в результаті інфікування одним з трьох типів вірусів поліомієліту.

Клінічні прояви поліомієліту поліморфні. У понад 90% інфікованих осіб інфекція є безсимптомна, у 4-8% захворювання перебігає в абортивній формі без рухових порушень. Абортивна форма поліомієліту може проявлятися у вигляді гострої респіраторної інфекції, гострої кишкової інфекції, у 1% хворих розвивається серозний менінгіт. Лише у 1-10 з кожних 1000 сприйнятливих до захворювання осіб (0,1-1,0%) розвивається паралітична форма хвороби з ураженням мотонейронів клітин переднього рогу спинного мозку з наступним стійким випадінням їх функцій, розвитком паралічів і парезів.

Клінічні ознаки паралітичних форм поліомієліту:

 • гострий початок захворювання з загально-інфекційного синдрому:
 • підвищення температури тіла
 • головний біль
 • біль у горлі
 • нежить
 • диспепсичні розлади – блювота і проноси
 • розвиток гострих в’ялих паралічів виникає від декількох годин до 1-5 днів;

- частіше страждають проксимальні відділи кінцівок;  - парези і паралічі мають асиметричне "мозаїчне" розташування; - знижений тонус м’язів; - уражаються м’язи ніг, рук, тулуба; - зміна походки; - знижені сухожильні рефлекси; - чутливість збережена; - швидкий розвиток атрофії м'язів.

Як можна заразитися вірусом поліомієліту?

Джерелом інфекції є хворі на паралітичні та непаралітичні форми поліомієліту або вірусоносії. Передача збудника поліомієліту відбувається від людини до людини. Основний механізм передачі вірусу – фекально-оральний. Вірус може передаватися через брудні руки, іграшки, інфіковану воду та їжу, а також може передаватися переносниками – мухами. Слід пам’ятати, що вірус поліомієліту може тривалий час зберігатися у навколишньому середовищі – до 3-4 місяців у воді, до 6 місяців з фекаліями в ґрунті. Також можлива передача вірусу повітряно-крапельним шляхом. Заразними при поліомієліті є виділення з верхніх дихальних шляхів та випорожнення.

Як довго є заразним хворий на поліомієліт?

З верхніх дихальних шляхів вірус виділяється тільки в гострому, препаралітичному періоді, з випорожненнями – більш тривалий час. Найбільш інтенсивне виділення вірусу від хворого відбувається в перші два тижні захворювання, але може продовжуватися до 4-6 тижнів від початку захворювання.

Як попередити зараження на поліомієліт?

 • Ізоляція осіб , що прибули з країн-ендемічних по поліомієліту з проявами гострої респіраторної інфекції, гострої кишкової інфекції, серозного менінгіту, в’ялих паралічів з обов’язковим їх дворазовим обстеженням на поліомієліт.
 • На контактних осіб накладається карантин строком на 21 день з моменту ізоляції хворого. За ними організується нагляд педіатра (щоденно) та невролога (одноразово, в разі необхідності).
 • У вогнищі інфекції проводять поточну та заключну дезінфекцію з використанням дезінфікуючих засобів.
 • При загрозі виникнення поліомієліту в країні всім дітям у віці до 5 років, що не були щеплені або щеплені з порушенням графіку, проводять термінову вакцинацію живою поліомієлітною вакциною.
 • Обмеження відвідування країн - ендемічних по поліомієліту, а при завезенні в країну захворювання місць великого скупчення людей.

Часте миття руки с милом. Провітрювання приміщення декілька разів на день. Проведення вологого прибирання приміщень. Вживання тільки кип’яченої або спеціальної води для пиття, добре вимитих овочів та фруктів, бажано з милом.

 

Copyright MyCorp © 2018
Безкоштовний хостинг uCoz