Державна санітарно-епідеміологічна служба у Носівському р...
Понеділок, 22.07.2019, 17:03
Меню сайту

Форма входу

Пошук

Календар
«  Липень 2019  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 20

Друзі сайту

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Санепідситуація в районі за 6 місяців 2019 року

Носівське районне лабораторне відділення надає інформацію про санепідситуацію в районі та моніторингові лабораторні дослідження .

І. Аналіз захворюваності за 6 місяців 2019 року по Носівському району

За 6 місяців 2019 року в районі за медичною допомогою з приводу захворювання на інфекційні хвороби звернулося 3428 осіб, що на 3,6% менше, ніж за аналогічний період минулого року. Зниження відбувся за рахунок зменшення кількості захворілих на туберкульоз органів дихання, шкірвензахворювання, грип та ГРВІ.

Без урахування хворих на грип, ГРВІ від інфекційних хвороб постраждало 138 осіб, що на 5,5% менше аналогічного періоду 2018 року. Зареєстровано захворілих на: сальмонельоз – 2 вип., ГКІ – 24 вип., вірусний гепатит В – 1 вип., туберкульоз органів дихання – 5 вип., кір – 52 вип., шкіряно-венеричні хвороби – 16 вип. За поточний час не реєструвалися випадки захворювання черевним тифом, паратифами, дизентерією, дифтерією, правцем, краснухою, туляремією, лептоспірозом, гідрофобією та ін.

Зареєстровано спалах кору в с. Володькова Дівиця, де захворіло 28 мешканців (818,2 на 100 тис нас. населеного пункту) в т.ч. 20 дітей віком до 17 років, із них 14 учні Володьководівицької ЗОШ І-ІІІ. Навчальний заклад населеного пункту закривався на додаткові канікули по карантину з метою попередження подальшого поширення захворюваності на кір.

Паразитарна захворюваність протягом 6 місяців 2019 року становить 62,9 на 100 тисяч населення, що на 40,0% менше рівня аналогічного періоду 2018 року.

Протягом 6 місяців 2019 року зареєстровано 5 випадків захворювання туберкульозом органів дихання, що на 8 вип. менше, ніж за 6 місяці 2018 р. 60% хворих виявлені при зверненні до лікаря за меддопомогою, в точу числі 1 хворий виявлений під час розтину, тобто діагноз туберкульозу легень встановлено після смерті.

Порівняно з минулим роком протягом 6 місяців поточного року зменшилась кількість звернень постраждалих від укусів тваринами на 54,7%. Звернулись за антирабічною допомогою 24 особи, лікування призначено – 12 (50,0%), у 12 випадках проводився ветеринарний нагляд за тваринами, які нанесли укуси. Карантинні обмеження по сказу Держпродспоживслужбою району застосовувались по м.Носівка, де 29 березня 2019 року виявлено хворого на сказ кота. Дві особи, які постраждали від укуса даною твариною завершили антирабічне лікування в Носівській ЦРЛ.

Протягом 6 місяців 2019 року масові харчові отруєння в районі не реєструвались. Протягом І-ІІ кв. поточного року в с.Володькова Дівиця зареєстровано спалах кору. Захворіло 28 мешканців населеного пункту в т.ч. 20 дітей віком до 17 років, із них 14 учнів Володьководівицької ЗОШ.

Санепідситуацію в районі можна характеризувати як неблагополучну – реєструються спалахи інфекційних хвороб, є сприятливі умови для поширення цих хвороб.

ІІ. Моніторингові дослідження.

 • В червні 2019 року моніторингові дослідження об’єктів навколишнього середовища в Носівському районі проводилися відповідно до Плану на 2019 рік, затвердженого головою Чернігівської обласної державної адміністрації..

 

1. Моніторингові дослідження питної води централізованого

господарсько-питного водопостачання - проводився відбір проб води з артезіанської свердловини на сільському водогоні с.Хотинівка на санітарно-хімічні та бактеріологічні показники, відхилень від вимог ДСанПіну не виявлено.

В період роботи пришкільних таборів відпочинку були проведені лабораторні обстеження 6 закладів району.: Плосківський НВК «ЗНЗ –ДНЗ»І-ІІІ ст., Пустотинський НВК «ЗНЗ -ДНЗ» І-ІІ ст., Макіївський НВК «ЗНЗ –ДНЗ» ІІ-ІІІ ст., Рівчак –Степанівський НВК «ЗНЗ –ДНЗ» І-ІІІ ст., Володьководівицька ЗОШ І-ІІІ ст., Сулацька ЗОШ І-ІІ ст., а саме: харчової продукції на мікробіологічні показники – 12 проб, змивів на наявність кишкової палички – 60 змивів, овочів на залишок нітратів - 18 проб, питної води 12 зразків на мікробіологічні та санітарно – хімічні показники.

Виявлені відхилення в 5 пришкільних таборах відпочинку .

Рівчак-Степанівський НВК «ЗНЗ-ДНЗ» 1-3 ст., Макіївський НВК «ЗНЗ-ДНЗ» 1-3 ст., Пустотинський НВК «ЗНЗ-ДНЗ» 1-2 ст., Сулацькій ЗОШ 1-2 ст. У вищеперерахованих закладах питна вода не відповідала вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 за мікробіологічними та органолептичними показниками.

В пришкільному таборі відпочинку Сулацької ЗОШ 1-2 ст. у 2 змивах виявлені лактозо-позитивні кишкові палички з роздаточного вікна та ємності для зберігання салатів;

Один позитивний змив виявлено в пришкільному таборі відпочинку Володьководівицької ЗОШ 1-3 ст. з чистої чашки.

Результати лабораторних досліджень, де питна вода не відповідала санітарним вимогам та виявлені позитивні змиви, надіслані до відділів освіти місцевих рад з рекомендаціями по усуненню порушень.

2. Моніторингові дослідження питної води децентралізованого господарсько-питного водопостачання.

Проводилась відповідна робота по профілактиці водно-нітратної метгемоглобінемії. Організовано лабораторне дослідження питної води, яка використовується вагітними жінками.

У червні 2019 року було проведено 5 досліджень води питної децентралізованого водопостачання на вміст нітратів. За результатами лабораторних досліджень відхилень від вимог ДСанПіНу 2.2.4.171-10 не виявлено.

3. Моніторингові відвідування (візити) дошкільних навчальних закладів не проводилися .

4. Моніторингові виміри гамма-фону

Проводились моніторингові виміри гамма-фону м. Носівка,

вул. Шевченка, 1 – проведено 18 замірів, перевищень від нормативних показників не виявлено.

                                                                                                     Завідуюча Носівським районним лабораторним відділенням    Л.М.Гордіна

__________________________________________________________________________________________________________________________________ 

 КИШКОВІ ІНФЕКЦІЇ КРАЩЕ ПОПЕРЕДИТИ

1. Вибирайте та вживайте безпечні харчові продукти.
Багато харчових продуктів вживають в сирому вигляді, але окремі з них ризиковано вживати без попередньої обробки. Не вживайте продуктів з вичерпаним терміном придатності. Продукти, що вживають сирими - ретельно мийте.

2. Правильно готуйте їжу.
Багато сирих продуктів: м'ясо, риба, сире молоко, часто забруднені патогенними мікроорганізмами, що гинуть в процесі термічної обробки.

3. Їжте приготовану страву негайно.
Коли приготована їжа охолоджується до кімнатної температури, мікроби в ній починають активно розмножуватись. Чим довше вона залишається в такому стані, тим більший ризик отримати харчове отруєння.

4. Правильно зберігати харчові продукти.
Якщо ви хочете зберігати приготовану їжу, то повинні знати, що вона повинна зберігатися або гарячою 60 °С і більше або холодною 10°С і менше. Це важливо знати, якщо зберігати їжу більше 4-5 годин.

5. Піддавайте термічній обробці їжу, що була приготовлена раніше.
Це найкращий засіб захисту від мікробів, що могли розмножитись в їжі під час її зберігання.

6. Виключайте контакт між сирими та приготованими харчовими продуктами.
Такого перехресного зараження можна уникнути, коли використовувати різний кухонний інвентар ( ножі, дошки для нарізки) для сирої і вареної, смаженої їжі.

7. Частіше мийте руки.
Ретельно мийте руки перед приготуванням та вживанням їжі, особливо, якщо ви сповивали дитину або були в туалеті, а також після оброблення сирих продуктів (м'ясо, риба тощо) та контакту з домашніми улюбленцями. Якщо у Вас на руках є інфікована подряпина або інша мікротравма, слід обов'язково ізолювати її (пов'язка, пластир), перш як готувати їжу.

8. Утримуйте кухню та місця приготування їжі ідеально чистими.
Розглядайте кожен харчовий шматок, крихти чи брудні плями, як потенційний резервуар мікробів. Рушники для протирання посуду міняйте кожного дня.

9. Зберігайте їжу захищеною від комах, гризунів та інших тварин.
Тварини часто бувають переносниками патогенних мікроорганізмів. Для надійного захисту продуктів зберігайте їх в щільно закритих контейнерах.

10. Використовуйте тільки чисту воду.
Чиста вода важлива для приготування їжі та пиття, якщо у Вас виникли сумніви по відношенню до якості води - прокип'ятіть її перед використанням.

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Інфекції, що можуть передаватися через покуси кліщів

Іксодові кліщові бореліози ( одна із форм зветься хворобою Лайма) та вірусний кліщовий енцефаліт.

Ці інфекції актуальні для країн Північної Америки, Азії, Європи. В Україні вони поширені там, де живе їх основний переносник – лісовий кліщ – Ixodes ricinus. В нашому районі він теж широко поширений.

Життєва схема борелій та вірусу кліщового енцефаліту тісно пов”язана з життєвою схемою іксодових кліщів. Кліщі не просто механічні переносники інфекції, а в їх тілі збудник перебуває тривалий час і навіть проходить трансоваріальні та трансфазові шляхи передачі. ( Трансоваріально - від інфікованої самки кліща через запліднене яйце наступному поколінню кліщів. Трансфазово – по ходу метаморфозу: від яйця до личинки, а потім до німфи та імаго. Так збудник може передаватися наступним поколінням кліщів 4 роки ). Таким чином кліщі виконують також роль резервуару збудників. У життєвому циклі кліщів виражено два піки активності – в квітні-травні і серпні-вересні. А в зв”язку з аномально теплою зимою 2006-2007рр іксодові кліщі зберігали активність на всій території України до початку грудня.

Прокормлювачами кліщів в природі виступає багато видів тварин ( близько 130 видів савців та 100 видів птахів ), а провідна роль належить гризунам. Ці тварини є природним джерелом і резервуаром збудника.

В якості джерела живлення (також інфікування) людина для кліща не є значимою, а скоріше випадковою жертвою. Найчастіше кліщі прикріплюються до одягу людини в лісі, коли вона рухається, торкаючись гілок дерев, розсуваючи чагарники і травостій, або сідає на траву. Кліщі переслідують прокормлювача 3-4 метри. Кліщі присмоктуються не тільки в умовах відкритої природи: залишившись на одязі, на речах, винесених з лісу, вони можуть перейти на людину і через декілька днів.Крім того вони можуть бути занесені до житла з букетом квітів, свіжим сіном, дровами, на тваринах ( собаки та ін.). На тілі людини кліщі найчастіше прикріплюються до шкіри волосяної частини потилиці, шиї, в пахвових ділянках, в області пупка, під лопатками, де одяг менш щільно прилягає до поверхні тіла. Прикріплення та присмоктування кліща, в більшості випадків, лишається непоміченим. Відчуття свербіння виникає лише через 6-12 годин.Кліщ насичується кров”ю впродовж декількох днів ( від 3 до 11 днів). Потім кліщ відпадає сам, а на місці присмоктування утворюється запалення з некротичною кірочкою в центрі, болюче на дотик. Загоєння триває 2-3 тижні, навколо місця покусу видно суцільне або кільцевидне почервоніння.

Прояви хвороби з”являються ж через 3 – 30 діб від моменту укусу кліща. Клініка протікає у вигляді енцефаліту (вірусний кліщовий енцефаліт), а хвороба Лайма має багато проявів – від ураження суглобів до менінгоенцефаліту. При відсутності лікування хв.Лайма переходить в хронічні форми: атрофічний акродерматит, артрит, прогресуючий менінгоенцефаліт, енцефалопатію, кератит.

В Україні спільність переносника (кліща Ixodes ricinus) для бореліозів (ІКБ) та кліщового енцефаліту зумовлює появу випадків змішаної інфекції. Сприйнятливість людей до збудників бореліозної інфекції й вірусного кліщового енцефаліту достатньо висока і не залежить від віку та статі. Але частіше хворіє доросле працездатне населення активного віку та діти.

Логічним є запитання :”Чи кожний покус кліща веде до захворювання?” Ні, не кожний. Проте кожне присмоктування кліща повинно викликати у нас тривогу за своє здоров’я та спонукати звернутися до лікаря на огляд та за призначенням профілактичного лікування.

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

ПРО ВАКЦИНАЦІЮ    

Щороку в усьому світі проводиться тиждень імунізації, ініційований Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Цього року тиждень імунізації відзначають з 24 по 30 квітня і має на меті привернути увагу світової спільноти до важливості колективних дій та відповідальності зі зміцнення громадського імунітету та імунітету кожної людини окремо.

В Україні питання імунізації населення постає особливо гостро, адже причиною спалаху кору є саме недостатній рівень імунізації.

Після профілактичних щеплень,формуеться міцний штучний активний імунітет, тривалість його може бути різна в залежності від виду збудника. Щеплнння проводяться відповідно до календаря щеплень затвердженого наказом МОЗ України 16.09.11. № 595 «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні».

Згідно Національного календаря профілактичних щеплень всі планові профілактичні щеплення поділяються на:

- обов'язкові профілактичні щеплення за віком - щеплення, яке проводяться громадянам України у відповідності до Національного календаря профілактичних щеплень;

- профілактичні щеплення за професійною діяльністю - щеплення з метою профілактики інфекційних хвороб, що не увійшли до обов'язкових щеплень Національного календаря профілактичних щеплень, але пов'язані з професійною діяльністю громадян, яка може призвести до зараження цих працівників та (або) поширення ними інфекційних хвороб;

- профілактичні щеплення за епідемічними показаннями - щеплення з метою профілактики інфекційних хвороб, яке проводиться у разі загрози виникнення особливо небезпечної інфекційної хвороби або масового поширення інфекційної хвороби на відповідних територіях та об'єктах.

Імунізація вважається одним із найбільш ефективних та економічно доцільних серед заходів медичного втручання в епідемічний процес, які існують на теперішній час.

ВООЗ рекомендує здійснювати щеплення дітей не менше 95% (100% охоплення не може бути через протипоказання з різних причин) - це попереджає розповсюдження захворювань.

Про діючі норми закону Міністерство охорони здоров’я України і Міністерство освіти і науки України нагадали головам обласних та Київської міської державних адміністрацій офіційним листом.

Згідно з законом, відвідувати державні заклади освіти можуть лише ті діти, які отримали щеплення за календарем, або у дитини є медичні протипоказання до вакцинації (ст. 15 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб”). Колективний імунітет допоможе захистити від смертельно небезпечних хвороб тих дітей, які не можуть вакцинуватись з медичних причин.

Якщо в дитини є протипоказання, їй надається відповідна довідка на підставі даних обов’язкового медичного профілактичного огляду дитини за участю лікаря педіатра та інших лікарів-спеціалістів. Рішення про допуск таких дітей до закладів освіти приймає комісія лікарів відповідного лікувально-профілактичного закладу.

Лікарсько-консультативна комісія може прийняти рішення щодо заборони відвідування дитиною без профілактичних щеплень навчального закладу, наприклад - у разі ускладнення епідемічної ситуації. У таких випадках питання щодо форм здобуття освіти такими дітьми вирішують місцеві органи освіти.

Чому дітям важливо одержати щеплення за Календарем

Наразі в Україні спостерігається нестійка епідемічна ситуація щодо інфекційних хвороб, а захворюваність на кір, краснуху, епідемічний паротит, кашлюк, дифтерію набуває загрозливого характеру. З початком навчального року ризик захворіти на ці інфекції збільшується, тому дуже важливо щоб діти були вчасно щеплені за Календарем профілактичних щеплень.

До 6 років діти повинні отримати щеплення проти гепатиту В, туберкульозу, кору, паротиту, краснухи, дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту та Хіб-інфекції. У 6-річному віці проводиться ревакцинація проти дифтерії, правця, поліомієліту, кору, краснухи та паротиту.

На сьогодні в Україні є достатня кількість ефективних, якісних, безпечних та прекваліфікованих Всесвітньою організацією охорони здоров’я вакцин, щоб охопити щепленнями всі вікові групи, які цього потребують.

Якщо ваша дитина пропустила вакцинацію за календарем, негайно зверніться до педіатра або сімейного лікаря, щоби надолужити пропущені щеплення.

Які медичні довідки потрібні дитині для відвідування школи

Перед початком навчального року усі діти мають пройти профілактичний огляд. Педіатр чи сімейний лікар видає необхідну для школи довідку (форма №086-1/о), в якій, зокрема, зазначається група для занять фізичною культурою. Крім того, потрібно оновити Карту профілактичних щеплень (довідка форми № 063/о), якщо дитина одержала нові щеплення.

_____________________________

За оперативними Центру громадського здоров’я МОЗ України, щодо захворюваності на КІР

За оперативними даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, протягом  двадцяти девяти тижнів 2019 року на кір в Україні захворіло 56 105 осіб в тому числі   26 358 дорослих і 29 727 дітей.  З початку року від ускладнень кору померло 18 людей. У 2018 р. кір забрав 16 життів.

Щеплення — єдиний надійний захист від кору, навіть якщо у регіоні зафіксовано спалах захворюваності. Для надійного захисту від хвороби усі діти мають вчасно отримати як першу, так і другу дозу вакцини проти кору. Міністерство охорони здоров’я закликає всіх дотримуватися Календаря щеплень і якомога швидше надолужити щеплення, якщо пропустили планову вакцинацію.Усі регіони забезпечено вакцинами КПК (проти кору, паротиту і краснухи) виробництва Бельгії та США.зробити щеплення вакцинами, закупленими державним коштом,можна лише у комунальних («державних») закладах охорони здоров’я, що надають первинну допомогу. Направляти на щеплення можуть сімейні лікарі, терапевти й педіатри.

Епідситуацію з кору по Носівському району дивіться у розділі - надзвичайні ситуації.

_______________________________________________________________                      

                        ПРОФІЛАКТИКА  КОРУ

Кір - це повітряно-краплинна інфекція. Вірус потрапляє в організм через слизові оболонки верхніх дихальних шляхів і очей від хворої кором людини, яка поширює його при диханні, розмові, чханні та кашлі.

Джерелом інфекції є хвора на кір людина з моменту появи перших ознак хвороби до п'ятого дня від початку висипань. У випадку зараження, після контакту із хворим проходить від 7 до 17 днів, перш ніж хвороба проявиться (інкубаційний період).

Сприйнятливість до вірусу кору тотальна, захворіти може кожний не щеплений, або не перехворілий.

Вірус кору дуже летючий - з током повітря він може потрапляти в сусідні приміщення й навіть на інші поверхи будинку через вікна, вентиляцію, замкові щілини, - тому заразитися можна, просто перебуваючи в одному будинку із хворим. При цьому вірус швидко гине в зовнішньому середовищі, тому поширення інфекції через предмети (постільну білизну, одяг, іграшки), а також через третіх осіб, що контактували із хворим, практично неможливо. Приміщення, де перебував хворий кором, дезінфекції не потребує, його досить провітрити, щоб можна було перебувати без ризику зараження.

Хвороба починається гостро зі скарг на сильний головний біль, слабкість. Температура тіла може підвищуватися до 40ºC, апетит відсутній. Незабаром з'являються нежить, кашель - звичайно сухий, болісний. Слизові оболонки носоглотки гіперемовані, шийні лімфовузли збільшені. Характерне запалення слизової оболонки очей - кон'юнктивіт. Його прояви при кору яскраво виражені: очі червоніють, з'являється сльозотеча, світлобоязнь, згодом - гнійні виділення

На 4-5 день хвороби з'являється висип - спочатку на шкірі голови, за вухами, на обличчі. Наступного дня вона поширюється на тулуб, ще через день - на руки й ноги. Кореовий висип являє собою численні дрібні червонуваті цятки і пухирці, які мають тенденцію до злиття й утворення більших плям. У період порояву висипу стан хворого різко погіршується - знову підвищується температура, підсилюються катаральні явища (нежить, кашель), загострюється кон'юнктивіт.

Специфічна терапія проти кору відсутня.

Профілактика кору

У людини, що перехворіла кором, на все життя зберігається імунітет до цієї інфекції. Діти до 6 місяців, особливо ті, що перебувають на грудному вигодовуванні, отримують антитіла проти кору від матері, якщо вона імунна. Тому ризик захворювання на кір у них незначний.

Основний спосіб профілактики цієї інфекції - активна імунізація. Вакцинацію проти кору проводять дітям у віці 12 місяців, ревакцинацію - у шість років.

Вакцинацію контактних осіб віком від 12 місяців до 30 років, які не хворіли на кір та не отримали щеплень проти кору (не мають документально підтверджених відомостей про щеплення) проводять протягом перших днів після контакту.

Спалахи кору в Україні

Спалахи кору мають циклічний характер і відбуваються кожні 5—6 років. Головна причина спалахів — низьке охоплення щепленнями. 2016-го року менше половини українських дітей отримали щеплення від кору за графіком. Із вересня 2017 року, за рішенням оперативного штабу МОЗ з реагування на ситуацію з кором в Україні, тривають посилені заходи з імунізації, щоби захистити якомога більше дітей.

"Ліків від кору не існує, єдиний надійний метод профілактики захворювання — вакцинація", - наголошують у міністерстві охорони здоров’я.

Піклуйтесь про себе, своїх дітей та будьте здорові!

______________________________________________________________________________________________________________________________

                                      ПАМ'ЯТКА ДЛЯ ГРИБНИКІВ

При зборі грибів, навіть при наявності деяких знань і досвіду, завжди необхідно строго дотримуватись основних правил. Тоді Ви уникнете випадкових помилок, що можуть привести до отруєнь. Правила і поради по попередженню отруєнь грибами треба добре пам'ятати і використовувати при зборі і готуванні грибів.

 1. Збирайте в лісі тільки ті гриби, про які Ви точно знаєте, що вони їстивні.
 2. Гриби, яких Ви чи знаєте або які викликають сумнів, не слід вживати в їжу і пробувати на смак, тим більше в сирому виді.
 3. Ніколи не збирайте і не їжте гриби, що у підстави ніжки мають клубневидне стовщення, оточене оболонкою (як, наприклад, у блідої поганки і червоного мухомора) і не пробуйте їх на смак.
 4. Коли Ви збираєте гриби, особливо сироїжки, намагайтеся брати їх з цілою ніжкою, щоб не упустити з виду важливої ознаки, зазначеної в попередньому правилі.
 5. Якщо Ви збираєте в лісі печериці, звертайте особливу увагу на колір пластинок. Ніколи не збирайте і не їжте "печериці", що мають пластинки білого кольору. У дійсних їстивних печериць пластинки швидко рожевіють, а потім сутеніють. У смертельно отрутної блідої поганки, схожої по зовнішньому вигляду на печериці, пластинки завжди білого кольору.
 6. Якщо Ви збираєте для засолення волнушки, чорнушки, білявки, грузді, підгрузді та інші гриби, що містять молочний сік, то обов'язково перед засоленням чи відварюванням вимочіть їх, щоб видалити гіркі, дратівні для шлунку речовини. Те ж саме варто робити з валуями і сироїжками, що мають їдкий і гіркий смак.
 7. При зборі зморшків потрібно завжди пам'ятати про правила їхнього готування, недотримання яких може викликати отруєння. Зморшки варто спочатку прокип'ятити у воді протягом 7-10 хвилин, а відвар обов'язково вилити. Тільки після такої обробки зморшки можна варити і жарити.
 8. Ніколи не збирайте і не їжте гриби переспілі, червиві і зіпсовані.
 9. Не їжте гриби в сирому вигляді.
 1. Не вірте поширеній думці про те, що отрутні гриби викликають потемніння цибулини чи срібних предметів, якщо їх опустити в посуд, де варяться гриби. Це неправильне уявлення!
 2. Не збирайте гриби, навіть свідомо їстивні, у міських парках, скверах, дворах, а також уздовж автомобільних доріг і залізниць. Гриби накопичують отруйні речовини і стають непридатними в їжу.
 3. При перших ознаках отруєння необхідно терміново звертатися за медичною допомогою.

Принесені додому, гриби повинні бути в той же день розібрані по окремих видах і знову ретельно переглянуті. Усі сумнівні, а також переспілі, в'ялі гриби потрібно, не шкодуючи, викинути. Нижню частину ніжки, забруднену землею, зрізують, а гриби ретельно очищають від піску і сміття.

Copyright MyCorp © 2019
Безкоштовний хостинг uCoz